May 3, 2021

Kaos og kosmos i »Ole Wichs Raritetskabinet« - en fascinerende tidsrejse om samlermani, museer og kunstudtryk

Kunne du tænke dig at opleve Ole Wichs Raritetskabinet? Tirsdag d. 4. maj kl. 19.30 holder Ole Wich foredrag om kunstinstallationen »Ole Wichs Raritetskabinet«, hvor han sætter værket ind i en større kultur- og kunstsammenhæng. 

Foredraget er gratis og starter d. 4. maj kl. 19.30 og tager omkring 30 min. Derefter vil der være mulighed for at kigge nærmere på værket og stille spørgsmål til kunstneren. Kunstinstallationen er en del af årets forårsudstilling.

Museet har aftenåbent d. 4. maj fra kl. 19.00-21.00. 

Arrangementet afholdes på dansk.

--- 

Om værket og foredraget:

Som følge af renæssancens systematiske studier, en spirende videbegærlig og den senere udforskning af verden udenfor Europa opstod en samlertradition, hvor fyrster, lærde og rige købmænd opbyggede samlinger af bemærkelsesværdige genstande, såkaldte rariteter. Det var genstande, der fascinerede samlerne, men tillige kunne give dem status. 

Disse raritetskabinetter, der skulle beskrive et slags mikrokosmos var ofte løst systematiseret, men senere udviklede de sig til de museumssamlinger, som vi kender i dag. I nutiden er genstandene imidlertid blevet opdelt efter naturvidenskabelige principper, historiske perioder og andre videnstemaer for tjene til opdragelse og underholdning af nationens borgere. 

Kunstværket »Ole Wichs Raritetskabinet« er kun indsamlet og opstillet efter det gamle fascinationsprincip, men værket referer samtidigt i sin form til »Ole Worms Raritetskabinet«. Det var en samling, der blev skabt til undervisningen i naturfilosofi på Københavns Universitet i perioden 1620-1654, hvor blandt mange andre præsten Lucas Debes leverede færøsk materiale til sin tidligere lærer Ole Worm.

Ole Wichs foredrag omhandler de første natursamlinger, de mest kendte raritetskabinetter og følger deres transformering til Kongens kunstkammer på Rosenborg, over Nationalmuseet frem til Forngripasavniðs start 1916 og endelig til Listasavn Føroya. 

Til sidst sættes kunstværket ind i den kunsthistoriske tradition og kunstneren beskriver sin en metode med blandt andet visuel æstetik som organiseringsprincip. 

 

Velkommen på Færøernes Nationalgalleri!

March 19, 2026

The National Gallery of the Faroe Islands and Landsverk sign contract with Sp/f Búsetur for the expansion and renovation of the museum.

Listasavn Føroya, in collaboration with Landsverk, has signed a contract with the contractors Sp/f Búsetur for the expansion and renovation of Listasa…
Les meira
March 19, 2026

Concert: ANNA LOVISA MÝRI 29 March

Free concert on Sunday 29 March at 3 pm.
Les meira
March 19, 2026

Easter decorations for the whole family

Everyone is welcome to make easter decorations at the National Gallery from 26 March - 6 April from 11 am - 4 pm.
Les meira
February 12, 2026

Shrovetide masks at the National Gallery!

Make your own personal mask.
Les meira
January 29, 2026

We are reinstalling the permanent exhibition

Exciting times ahead at the National Gallery.

We are currently reinstalling the permanent exhibition, which will open in the spring. Parts…

Les meira
+298 223579 / 503763
info@art.fo
Gundadalsvegur 9, P.O. Box 1141 FO-110 Tórshavn, Faroe Islands
Opening hours
From 1 November - 30 April
Monday, Thursday to Sunday 11 - 16

Easter
We're open every day from 26 March - 6 April from 11-16

From 1 May - 31 October
Monday - Sunday 11 - 17










Admission
Adults: 90 DKK
Senior discount ticket: 70 DKK
Students: 25 DKK
Children and young people under 20 years: free

Group discount min. 12 adults: 60 DKK per person

Annual pass for one: 225 DKK
Annual pass 1+1 - bring a friend for free: 300 DKK

The annual pass includes free entrance to the museum as well as free admission to guided tours, concerts and events.

In addition to that, you get 10% discount on posters, books and postcards as well as 10% discount in the museum café.
+298 223579 / 503763
info@art.fo
Gundadalsvegur 9, P.O. Box 1141 FO-110 Tórshavn, Faroe Islands