Jens Dam Ziska
22 August 2025 - 15 December 2025

Den 22. august inviterer Færøernes Kunstmuseum til en udstilling med værker af kunstneren Jens Dam Ziska.

I mange år har han udstillet værker med vedvarende kvalitet og en kontinuerlig udvikling. I de seneste år har han arbejdet med malerier i stort format. Dette bliver hans første store museumsudstilling og første gang, at de store værker vises på Færøerne.

Udstillingen har titlen “Eftersyner.” Jens Dam Ziskas værker skildrer ikke selve begivenheden, men de billeder, der står tilbage – det vil sige efterslæbet fra en begivenhed, skjulte realiteter, glemte historier og hvordan den metafysiske verden kan påvirke oplevelsen af et sted. Værkerne er ekkoer af det usete og gengiver det, der var. Eftersynerne, som har fæstnet sig bag øjenlågene, er en grænse mellem det, der er observeret, og det, der er forestillet. En slags undersøgelse af hukommelsen og den personlige oplevelse, hvor virkelighed og fortolkning smelter sammen.

Malerierne tager udgangspunkt i den traditionelle malerkunst, men ligner ikke noget, vi kender fra den færøske kunsthistorie. Han observerer og afbilder sine omgivelser med et samtidsblik og en international tone. Jens Dam Ziska arbejder alsidigt med form og teknik og udfordrer konstant traditionen. Mange af motiverne stammer fra fotografier, som han bruger som et redskab til at registrere motiverne. I processen nedbryder han fotografierne og tilføjer tegning og grafik.

Jens Dam Ziskas værker skildrer oftest steder, der har særlig betydning for kunstneren. Han omsætter disse steder til abstrakte kompositioner. Grafiske former svæver og pulserer i farverig harmoni og skaber en form for vægtløshed, som samtidig er solidt forankret i geometriske strukturer. Dette er et nyt færøsk landskab, et nyt færøsk indre billede, som både er rodfæstet i Færøerne og i det internationale. Et færøsk motiv, som er en del af globale strømninger og påvirkninger.

Udstillingen er åben fra den 22. august til den 15. december.

Back to the exhibition
+298 223579 / 503763
info@art.fo
Gundadalsvegur 9, P.O. Box 1141 FO-110 Tórshavn, Faroe Islands
Opening hours
From 1 November - 30 April
Monday, Thursday to Sunday 11 - 16

From 1 May - 31 October
Monday - Sunday 11 - 17










Admission
Adults: 90 DKK
Senior discount ticket: 70 DKK
Students: 25 DKK
Children and young people under 20 years: free

Group discount min. 12 adults: 60 DKK per person

Annual pass for one: 225 DKK
Annual pass 1+1 - bring a friend for free: 300 DKK

The annual pass includes free entrance to the museum as well as free admission to guided tours, concerts and events.

In addition to that, you get 10% discount on posters, books and postcards as well as 10% discount in the museum café.
+298 223579 / 503763
info@art.fo
Gundadalsvegur 9, P.O. Box 1141 FO-110 Tórshavn, Faroe Islands